Okolice

Krynica Morska Atrakcje

Jedną wielką atrakcją turystyczną jest sama Mierzeja Wiślana i jej unikatowy charakter. Niewiele jest miejsc w Polsce, gdzie duże słone i słodkie zbiorniki wodne oddziela tak wąski pas ziemi. Uwarunkowania historyczne i geograficzne sprzyjają turystom, którzy oprócz opalania na plaży cenią sobie przygodę…

Wielbłądzi Grzbiet

Wielbłądzi Grzbiet (pot. Wielbłądzi Garb) to najwyższy szczyt Mierzei Wiślanej i najwyższa stała wydma w Europie o wysokości 49,5 m n.p.m.. To jedyny naturalny punkt na Mierzei, z którego widać równocześnie Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany.

Wielbłądzi Garb leży na północno-wschodnim krańcu Krynicy Morskiej, tuż przy żółtym szlaku turystycznym, około czterdzieści minut marszu z centrum miejscowości. Po wyjściu z Krynicy Morskiej w kierunku Nowej Karczmy ulicą Gdańską, znaki szlaku skręcają w prawo, w stronę Zalewu Wiślanego, którego brzegiem prowadzą przez kilkaset metrów. Następnie dróżka wspina się na niewielką przełęcz, skąd stumetrowej długości ścieżka prowadzi na sam szczyt.

Źródło: Wikipedia

Latarnia Morska

Pierwsza latarnia morska w Krynicy Morskiej została uruchomiona 1 maja 1895 roku. Została ona zbudowana przez elbląskiego rzemieślnika Edwarda Stacha. W 1945 roku latarnia została całkowicie zburzona – wysadzona w powietrze przez Niemców uciekających przed Armią Czerwoną.

Sześć lat później -25 sierpnia 1951 – została uroczyście otwarta nowa latarnia wybudowana w tym samym miejscu. Projekt nowego obiektu został wykonany na Politechnice Gdańskiej.

Latarnia ma wysokości całkowitą 26,5 metra, a błyski emitują 2 żarówki, każda o mocy 1000 W. Z latarni rozciąga się piękny widok na wody pełnego morza i Zalewu Wiślanego, od strony lądu można dojrzeć Tolkmicko i Frombork, a przy dobrej widoczności nawet światła Helu i Gdańska.

Molo i Marina

Od strony Zalewu Wiślanego, w centrum Krynicy Morskiej znajduje się molo. Z tego miejsca odpływają statki do Fromborka, Elbląga a także rejsy wycieczkowe po Zalewie Wiślanym. Molo to także doskonałe miejsce na wieczorne spacery.

Tuż obok molo znajduje się odnowiony port jachtowy a 600 metrów dalej port rybacki. Rozdziela je Mielizna Krynicka, która stanowi przeszkodę tylko dla jachtów balastowych.

Skarpa nad Zalewem WIślanym

Ok 9 km od Krynicy Morskiej przed miejscowością Piaski po stronie Zalewu Wiślanego znajduję się przepiękna wydma nazywana „Skarpą”, z której roztacza się piękny widok na Zalew Wiślany i Wysoczyznę Elbląską. Mejsce to jest przykładem tak zwanego czynnego klifu wydmowego, gdzie doskonale widać skutki działania niszczycielskiej siły wody. Co roku skarpa podlega erozji wody obsuwając się zabiera część lądu Mierzei Wiślanej. Obecne drzewa na skraju urwiska jeszcze 20 lat temu były 15 m w głębi lądu.

Atrakcje w okolicy

Jantar

leży na słynnym Bursztynowym Szlaku znanym już za czasów Cesarstwa Rzymskiego. Od zawsze miejscowość ta słynęła ze wspaniałych karczm oraz z bogactwa bursztynu. Do dziś miłośnicy bursztynowego kruszcu zbierają go na plażach od listopada do kwietnia.

W sezonie letnim władze gminy urządzają tu Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Mogą w nich brać udział dorośli i dzieci, Polacy i obcokrajowcy. Zawody z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością i zainteresowaniem. Od lat stanowią największe wydarzenie kulturalno-sportowe w Jantarze. Mistrzostwa w poławianiu bursztynu łączone są z innymi imprezami takimi, jak koncerty, pokazy bursztynowej biżuterii, liczne konkursy dla dzieci i dorosłych.

Kąty Rybackie

w miejscowości warto wybrać się na wycieczkę przyrodniczą do rezerwatu faunistycznego. Rezerwat stanowi ostoję dla ponad 700 kormoranów. Ptaki te żywią się rybami, których zjadają do pół kilograma dziennie. Odchody kormoranów powodują obumieranie drzew, a to z kolei jest przyczyną przenoszenia się kolonii ptaków coraz dalej w nowe miejsca.

Opuszczone siedliska tworzą niesamowity (aczkolwiek martwy), księżycowy krajobraz. Teren chroniony obejmuje 10,8 ha. Cały jest porośnięty starodrzewem sosnowym, który liczy 100-120 lat.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

Niecałe 20 kilometrów od Krynicy Morskiej w Sztutowie znajdują się pozostałości po zbudowanym w 1939 roku obozie koncentracyjnym Stutthof.
Pierwszych 150 więźniów przywieziono do obozu już 2 września 1939 roku. W następnych latach docierały tu tysiące więźniów z całej Polski, a od 1942 roku z całej Europy. Łącznie przez obóz przeszło około 120 tys. więźniów, z czego 50 tys. Żydów. 
Obóz został wyzwolony 9 maja 1945 roku przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Muzeum czynne codziennie od 1 maja do 30 września w godz. 9.00 – 18.00. Wstęp bezpłatny.
Grupa nie powinna liczyć więcej 45-50 osób – wskazana jest wcześniejsza rezerwacja.
Więcej informacji na temat muzeum znajdą Państwo na stronie: http://www.stutthof.pl, lub numerem telefonu: tel.055/247-83-53, fax.055/247-83-58

Muzeum Bursztynu w Stegnie

W Muzeum Bursztynu w Stegnie mogą Państwo zobaczyć najciekawsze eksponaty brył bursztynu i inkluzji, które pochodzą z prywatnych zbiorów właściciela Muzeum Wojciecha Głodzika.

W sali Muzeum Bursztynu zwiedzający mogą:
– obejrzeć kolekcję unikatowych brył bursztynu bałtyckiego oraz uwięzionych w nich owadów i roślin,
– zobaczyć drzewo ociekające bursztynem,
– odkryć historię zaginionej Bursztynowej Komnaty,
– zapoznać się z początkami bursztynnictwa,
– nauczyć się odróżniać bursztyn od falsyfikatów.

Informacje o lokalizacji Muzeum, godzinach otwarcia i cenach biletów dostępne są tutaj.

Malbork – Zamek Krzyżacki

Zamek w Malborku wzniesiony został przez Krzyżaków w latach 1274-1457. W grudniu 1997 roku zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Ta największa gotycka warownia na świecie przyciąga co roku około pół miliona turystów.

Od pięciu lat w Malborku w okresie wakacyjnym organizowana jest dwudniowa impreza pn. „Oblężenie Malborka”. Wówczas malborska twierdza zamienia się w tętniące życiem średniowieczne miasteczko, a na koniec jest spektakularne przedstawienie.

W Malborku warto zwiedzić także Kościół św. Jana Chrzciciela, Ratusz staromiejski, Bramę Mariacką oraz Bramę św. Ducha (Garncarską).

Frombork – „klejnot Warmii”

We Fromborku znajduje się kompleks obiektów Wzgórza Katedralnego, który został zaliczony do zerowej klasy w światowej klasyfikacji ochrony zabytków kultury materialnej. Zespół Katedralny powstał na środkowym wzgórzu. Warto zwiedzić katedrę oraz pałac biskupi z kapitularzem.

We Fromborku większość lat z okresu 1510-1543 spędził wielki astronom Mikołaj Kopernik. Prowadził tam obserwacje astronomiczne i pisał swe główne dzieło De revolutionibus orbium coelestium. Prochy Mikołaja Kopernika spoczywają we fromborskiej katedrze.

Z Krynicy Morskiej do Fromborka można dostać się statkiem Żeglugi Gdańskiej, który wypływa z Portu w Krynicy Morskiej położonym koło molo.